جوان نیکوکار ایلامی در گفت و گو با قدس آنلاین:
دستگیری از محرومان؛ معروفی که نباید فراموش شود
مدیرعامل موسسه خیریه ثنا باران سروستان ایلام

ایلام- در روزگاری که بیشتر افراد به فکر جیب خودشان هستند تا وزن آنرا بیشتر و بیشتر کنند و حمایت از محرومان جامعه و افراد بی بضاعت کمرنگ شده، یک جوان ایلامی با همکاری چند جوان دیگر و تعدادی از خیرین در هفته اکرام ایتام و ایام لیالی قدر، با تأسیس موسسه خیریه «ثنا باران سروستان» با تأسی از مولای متقیان حضرت علی (ع) به یاری محرومان و مستضعفان ایلامی شتافته است.

قدس آنلاین، گروه استان ها – محمد غلام نیا: میلاد فتاحی، ۲۵ ساله اهل و ساکن ایلام و دارای لیسانس شیمی است. او مهمترین و اولین هدفش از تشکیل این موسسه را، بهبود وضعیت اقتصادی – اجتماعی افراد نیازمند و متعاقباً تأثیر مثبت توانمندی این افراد بر جامعه، توانمند سازی بانوان سرپرست خانوار و سرپرستی ایتام و دستگیری از محرومان و مستضعفان می داند، با این جوان نیکوکار ایلامی گفت وگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید:

آیا تنها به فکر ارتقا سطح مالی و اقتصادی محرومان و اقشار ضعیف هستید؟ یا اهداف دیگری هم دارید؟

تأسیس این موسسه تنها به دلیل ارتقای سطح اقتصادی نیازمندان نیست، بلکه از مهمترین اهدافم ارتقا سطح فرهنگی اقشار ضعیف و آسیب پذیر بوده و از نظر اینجانب فقر فرهنگی به مراتب آسیب پذیرتر از فقر مالی است و لذا یکی از کار های بنده بالا بردن سطح فرهنگ و سلامت روان این افراد بوده که رابطه مسقیم و متقابل در جامعه دارند.

لطفا بیشتر توضیح دهید.

در جامعه کنونی ما، برخی از آسیب های اجتماعی و بزهکاری ها به دلیل نداشتن امکانات، فقر فرهنگی و تأثیر شرایط محیطی اتفاق می افتد و برخی جوانان و نوجوانان به صورت ناخواسته و تنها تحت تأثیر محیط جامعه، به سمت جرم و جنایت گرایش پیدا کرده و ما نیز درصددیم که با اشاعه فرهنگ اصیل ایرانی-اسلامی و ترویج امر به معروف و نهی از منکر خصوصاً در این ماه مبارک و ایام خاصی همچون ماه محرم و دیگر ایام سال، به نوبه خود بتوانیم حتی یک نفر را از جرم و بزهکاری نجات دهیم، در کار خود موفق خواهیم بود و علاوه بر این تقویت و تحکیم بنیان خانواده ها بر اساس مبانی اعتقادی و اسلامی با برگزاری جلسات و مباحث دینی را نیز در پیش خواهیم گرفت.

این حس نوع دوستی و کمک به دیگران از کجا نشأت می گیرد؟

ترویج حس نوع دوستی و فرهنگ کمک و یاری رساندن به نیازمندان، ریشه در آداب و سنن ایرانی – اسلامی داشته و ما هم به طبعیت از دین مبین اسلام و بزرگانی که در این راه قدم گذاشته اند، در کنار دیگر موسسات و نهادهای حمایتی قصد خدمتگزاری به اقشار ضعیف و محرومان جامعه را داریم و همچنین جمع آوری کمکهای تحصیلی برای کودکانی که به علت فقر از تحصیل باز مانده و استعداد یابی این کودکان که بعضاً به علت کمبود امکانات استعداد هایشان شکوفا نمی شود، نیز مدنظرمان قرار دارد.

چطور خانواده های محروم را شناسایی و آنها را حمایت می کنید؟

معمولاً این خانواده ها را به مجموعه ما معرفی میکنند و بعد از ارجاع به واحد مددکاری موسسه و بازدید مددکار موسسه از محل و شرایط زندگی ایشان، به جهت جلوگیری از هر گونه سوء استفاده در صورت صحت موضوع از اینکه واقعاً این خانواده نیازمند هستند برایشان تشکیل پرونده داده و تحت پوشش قرار می گیرند.

کمک هایتان به این خانواده بیشتر به چه صورتی است؟

بیشتر خدمات موسسه تهیه و توزیع سبد کالای خانوار، سبد تحصیلی کودکان، هزینه و خدمات درمانی و در مواردی خاص بسته به شرایط خانواده ها کمک های نقدی هم پرداخت می شود.

هزینه های اجرایی مؤسسه از چه طریق محلی تأمین می شود؟

این مؤسسه تنها موسسه خیریه ای است که یک ریال هزینه اجرایی ندارد و تمامی خدمات از سوی عوامل اجرایی و خیرین به صورت افتخاری و رایگان صورت می گیرد.

چه انتظاری از خیرین و مسئولین دارید؟

انتظار داریم که خیرین عزیز به صورت متمرکز اعانات و کمک های خود را به موسسات خیریه تحویل دهند تا این موسسات بتوانند بر مبنای میزان نیازمندی افراد به جامعه هدف ارائه خدمت کنند و از مسئولین انتظار می رود که نهایت مساعدت، همکاری، تعامل و همراهی را با موسسات خیریه داشته باشند و امیدواریم دستگاه های اجرایی و مدیران مربوطه نیز به مکاتبات این گونه موسسات اهمیت و پاسخ مناسب ارائه دهند و در این برنامه های عام المنفعه مشارکت کنند و بی شک شرکت در امور خیریه و معنوی پاداش اخروی و دنیوی فراوانی دارد، کمک به مؤسسات خیریه در یاری رساندن به اقشار ضعیف، کم درآمد و خانوارهای آسیب پذیر، بی شک در نزد خداوند سبحان، رسول گرامی اسلامی (ص) و ائمه معصومین (ع) اجر و پاداش بسیاری دارد.

همشهریان و خیرین عزیز چگونه می توانند با موسسه شما آشنا شده و چگونه می توانند نذورات خود را از طریق موسسه شما به دست محرومان برسانند؟

خیرین و نیک اندیشان عزیز می توانند از طریق مراجعه به دفتر موسسه و یا تماس با مددکاری، با این موسسه همکاری داشته باشند و خیریه ثنا باران سروستان آماده دریافت کمک های نقدی و نذورات هموطنان و همشهریان است که از این طریق بتوانند باقیات و صالحاتی ابدی را برای خود رقم زنند، همچنین این موسسه آمادگی دارد تا از طریق دریافت صندوق صدقات، کمک های غیر نقدی از قبیل خوراک و پوشاک نذورات، هدایا، وقف، وصیت، رد مظالم و … با همکاری و همراهی مردم و خیرین عزیز به یاری محرومان و مستضعفان بشتابد.

در پایان صحبت خاصی دارید بفرمایید.

اصحاب مطبوعات و رسانه ها می توانند با اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به جامعه، زمینه حضور خیرخواهانه مردم فهیم و نوع دوست را برای جمع آوری کمک های بشردوستانه و خداپسندانه فراهم کنند تا بیش از پیش در خدمت محرومین باشیم.

علاوه بر این پل ارتباطی با این موسسه از طریق سایت اینترنتی به آدرس www.sana-sarvestsn.ir و پست الکترونیکی info@sana-sarvestsn.ir و شماره تلفن های ۳۳۴۰۸۶۳-۰۸۴ است.